İstanbul ulaşımına yeni sistem!


nakliyat

nakliyat

Minibüslerdeki klimasız ve ayakta yapılan yolculuklardan sıkılanlara müjde!

Haber7’nin haberine göre, İstanbul’daki mevcut minibüslerin geleceğinin ne olacağına yönelik tartışmalar devam ederken sürpriz bir proje hayata geçirilmek üzere gün sayıyor.Çalışmaları hali hazırda devam eden ve çok yakında hayata geçirilecek olan projeye göre; İstanbul’un belli semtlerinde yeni hatlar oluşturulacak ve bu hatlara 9+1 kişilik, klimalı, internetli ayakta yolcu alınmayan lüks minibüsler konulacak.

“Minibüsçüler Odası’ndan İstanbullulara müjde!”

İstanbul’un çile haline dönüşen trafik sorununa yönelik bir birinden farklı projeler ard arda hayata geçriliyor.Bu yeniliklerden biri ise İstanbul Minibüsçüler Odası tarafından hayata geçiriliyor. Çalışmaları devam eden projenin ile birlikte Minibüsçüler Odası da, taksi dolmuşlar gibi ancak daha çağdaş ve konforlu minibüs dolmuşları yollara çıkarmayı planlıyor.

“6 yeni hat belirlendi”

Oda tarafından geliştirilen proje kapsamında yeni hatlar Ataşehir, Bakırköy, Bahçelievler, Kadıköy ve Beşiktaş gibi İstanbul’un elit semtlerine açılacak. Yapılan çalışmalar çerçevesinde 6 farklı noktada yeni hatlar için güzergah çalışması tamamlanırken, belirlenecek yeni güzergahlarda işleyen minibüs hattının olmamasına dikkat edilecek. Projenin uygulamaya geçirilmesinden sonra gelecek taleplere göre İstanbul’un farklı noktalarında yeni hatlar açılmaya ise devam edilecek.

“Araçlar 9+1 kişilik,klimalı ve internetli”

Proje kapsamında kullanılacak araçlar da mevcut minibüslerden çok farklı olacak. Yeni hatlarda çalışacak araçlar 9+1 kişi oturma kapasiteli olacak ve ısıtma-soğutması elektronik klima ile gerçekleştirilecek. Araçlarda eskilerine nazaran güvenlikte ön planda tutulacak ve araçların ABS, ASR ve hava yastığı gibi güvenlik ekipmanları ile donatılı olmasına özen gösterilecek. Araçlarda standart donanımların dışında internet bağlantısı için Wireless ve telefon şarjı için belli alanlarda şarj üniteleri olacak.

“Araçları sertifikalı ve digital kartlı şoförler kullanacak”

9+1′lik araçlarda ayakta yolcu taşımak kesinlikle yasak olacak. Yolcular mevsimine göre klimalı ortamda yolculuk yapabilecek. Proje kapsamında sadece aracın konforuna özen gösterilmeyecek.Aracı kullanacak şoförlerde bir takım kriterlere sahip olacak.

“Kılık-kıyafet yönetmeliğine uygun şoför”

Kılık – kıyafet yönetmeliği çerçevesinde tek tip giyinecek olan şoförler, bir takım eğitimlerden geçirilerek sınava tabi tutulacaklar ve bu sınavı kazanmaları haline kendilerine verilecek sertifika ile araçları kullanma hakkına sahip olacaklar. Sertifika alan şoför için dijital kart uygulaması yapılacak. Bu dijital kart olmadan araç çalıştırılamayacak ve şoförün tüm bilgileri bu kartların içinde yer alacak.

“Dolmuştan ucuz olacak, elektronik bilet geçecek”

İstanbul’un ulaşım sıkıntısı olan noktalarında açılacak hatlarda bu soruna çözüm sağlayacak olan minibüs dolmuşların ücretleri de farklı olacak. Mevcut minibüs ücretlerinden biraz farklı olacak minibüs dolmuşlar, taksi dolmuşlardan ise daha ucuz olacak. Vatandaşlar paranın yanı sıra yine proje kapsamında geliştirilmesi planlanan ve akbilden daha kapsamlı olacak olan elektronik biletlerle de minibüs dolmuşlarda seyahat edebilecek. Elektronik Bilet sistemi ile ilgili İstanbul Minibüsçüler Odası yetkilileri firmalar ile görüşmelerini sürdürüyor.

“Plakalar ‘M’ olacak”

Açılacak yeni hatlarda çalışacak araçlar için yeni plakalar verilmeyecek. Tam aksine çalışan minibüslerden açılacak yeni hatlara kaydırmalar yapılacak ve araç arttırımı gibi bir durum söz konusu olmayacak. Böylelikle hatlarda çalışacak araçların plakaları da minibüs plakası olarak kullanılan ”M” plaka olacak.

“Kadir Topbaş çok beğendi”

İstanbul‘da ulaşımın sağlanamadığı elit noktalarda çağdaş ve konforlu ulaşımı sağlamak üzere bu projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanı Koray Öztürk, projenin en kısa zamanda hayata geçirileceğini ifade ederek, İstanbul’da 6 farklı nokta belirlediklerini ve bu noktalarla alakalı çalışmalarını tamamladıklarını belirtti. Koray, yapılan çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ile paylaşarak yürüttüklerini ifade ederek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da projeyi çok beğendiğini söyledi.

İstanbul ulaşımına yeni sistem! ile Benzer Yazılar:


4 Eylül 2013 Saat : 11:23
Yorumlar Kapalı

Yorumlara kapalı.

Şehir İçi Evden Eve Nakliyat Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam