‘Bölgesel lojistik master planları kaynak israfı’

nakliyat

nakliyat

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Aymen’e göre, Türkiye’nin lojistik üs olma yolunda acilen lojistik master planını hayata geçirmesi gerekiyor. Gerekli altyapı yatırımların yapılması halinde sektörün 2023 cirosunun 250 milyar dolara ulaşacağını düşünen Aymen, TİM Lojistik Konseyi’nin de çalışmalarını bu çerçevede yürüttüğünü söyledi.
Aynı zamanda Akdeniz İhracatçılar Birlikleri Başkanlığı’nı yapan Sabay Lojistik Genel Müdürü M. Bülent Aymen,  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lojistik Konseyi’nde etkin olarak rol alıyor. TİM Lojistik Konseyi’nin Bakan Zafer Çağlayan’ın talimatı ile şekillendirildiğini ve kararname ile kurulduğunu söyleyen Aymen, Konsey’in ilk önce Lojistik Strateji Planı daha sonra da Lojistik Master Planı ortaya koyacağını söyledi. Lojistik sektörüyle ilgili sivil toplum örgütlerinin ve devlet kurumlarının temsilcilerinden oluşan TİM Lojistik Konseyi’nin lojistik ve dış ticaretin tüm paydaşlarını bir çatı altında topladığını söyleyen Aymen, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için lojistik master plan çalışmasının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. Bir yıllık çalışmalarını anlatan Aymen, “Lojistik Master Planı’nın hazırlanmasında bize yol gösterecek ‘Lojistik Stratejik Belgesi’ni hazırlayıp ilgili bakanlıklara sunduk. Master Planı’na başlamak için Ekonomi ve Ulaştırma Bakanlığı’nın onayını bekliyoruz. Onay çıkınca Master planına başlayacağız. Plana başlayınca doğabilecek bir takım kavram ve yetki karmaşalarının giderilmesi için, lojistik ile ilgili kamu kurumlarından müsteşar seviyesinde bir katılımın olacağı üst kurul oluşturulması için bir de öneri götürdük” açıklamasını yaptı.

TİM Lojistik Konseyi olarak sadece dış ticareti kapsayacak bir master planı yapmadıklarını söyleyen Aymen, “Konsey olarak buna da karşıyız zaten. Biz, Türkiye’nin makro anlamda lojistik ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve altyapısını hazırlayabilecek bir master planı hazırlamak istiyoruz. TİM burada ev sahibi sadece. Bu konseyde tüm paydaşlar etkin bir şekilde yer alıyor” dedi.   Master Planın ardından Lojistik Kanunu’nun çıkartılması için de TİM Lojistik Konseyi’nin çalışma yapacağını söyleyen Aymen, “Kanun ile ilgili çalışmalara master plan çıktıktan sonra başlayacağız. Lojistik Master Plan ve Kanun bir hükümet programı olmalı. Burada Konsey altyapıyı hazırlayıp sunuyor. Hükümet programı olarak kabul edildikten sonra devletin yapacağı yatırımlar var. Özel sektör de organize sanayi bölgesi mantığı içinde lojistik köyleri devreye sokabilir” diye konuştu. Türkiye’de lojistik altyapısını hazırlayacak hiçbir kanunun mevcut olmadığını dile getiren Aymen,  lojistik kanununun lojistik köyleri de kapsayacak şekilde oluşturulması gerektiğini belirterek “Bakanlık, demiryolu aktarma merkezleriyle ilgili bir master çalışması yaptı. Fakat buraların lojistik köy olarak nitelendirilmesi mümkün değil” yorumunu yaptı.

En güncel nakliyat haberleriyle sizinle olmaya devam ediyoruz.

Şehir İçi Evden Eve Nakliyat Son Yazılar FriendFeed
reklam
Smart Backlink
reklam
reklam